LIGHTING / Table lamps / Table lamps 10302049
*
nr 1030 2049
TABLE LAMPS
2 pieces, keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg,
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Estimate:
300
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday April 11 2016
at 19:12:29
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/4 23:19:50
1
100 kr
9/4 18:41:39
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:22
-
9104 TABLE LAMP
ceramics. Height: 110 cm,
Auction ends
tomorrow
27 maj at 18:17
-
9141 TABLE LAMP
China, fd perukstock, porcelain. Height: 61 cm,
Auction ends
tomorrow
27 maj at 18:22
-
8307 TABLE LAMP
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sweden. Height: 62..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:07
-
9370 TABLE LAMP
contemporary production, Miranda, 2 st ljuspunkter..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 20:23
-
9310 TABLE LAMP
Strindbergmodell, Texa, contemporary production, m..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 18:23
*
TABLE LAMPS
nr 1030 2049
TABLE LAMPS
2 pieces, keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg,
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday April 11 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/4 23:19:50 | 1 | 100 kr |
9/4 18:41:39 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:22 -
9104 TABLE LAMP
ceramics. Height: 110 cm,
Auction ends
tomorrow
27 maj at 18:17 -
9141 TABLE LAMP
China, fd perukstock, porcelain. Height: 61 cm,
Auction ends
tomorrow
27 maj at 18:22
-
8307 TABLE LAMP
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sweden. Height: 62..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:07 -
9370 TABLE LAMP
contemporary production, Miranda, 2 st ljuspunkter..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 20:23 -
9310 TABLE LAMP
Strindbergmodell, Texa, contemporary production, m..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 18:23